ALES Soruları Çalınmış

ALES Soruları Çalınmış

2005-2013 yıllarındaki tüm ALES soruları ‘çalınmış’: 20 bin ‘şüpheli’ akademisyen var

18 Aralık 2017 - 12:55

2005 ile 2013 yılları arasındaki tüm Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) sorularının çalındığı öne sürüldü. ‘Yardımcı doçent’ ve ‘doçent’ unvanlı akademisyenler dahil 20 bin şüpheli için savcılık harekete geçti.

 

Yeni Şafak gazetesinden Osman Özgan’ın haberine göre savcılığın başlattığı soruşturmanın ardından Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), aralarında yardımcı doçent ve doçentlerin de olduğu ‘şüpheli’ akademisyenleri eşdeğer sınavlara alarak, yabancı dil sınavları da dahil, geçmiş sınavlardaki başarılarını kanıtlamalarını istedi.

Haberde savcılığın 2005-2013 yıllarında yapılan toplam 16 sınavı incelemeye aldığı belirtildi. Söz konusu dönemdeki ALES ile akademik kadroya 27 bin kişinin yerleştiği tespit edildi.

Bunlardan yaklaşık 20 bininin sınavının şüpheli olduğu,  Gülen Cemaati’yle bağlantıları olduğu öne sürülen şüphelilerin girmiş olduğu tüm sınavlar ve aldıkları puanların incelendiği kaydedildi.

 

ÖSYM, son 10 yılın sınavlarını detaylı olarak inceliyor

 

 

Bu haber 10708 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • deniz
  9 ay önce
  yetkililere günaydın o zaman. hak yiyen kadar haksızlığa göz yuman da suçludur.
 • Giresun\'suz...!
  9 ay önce
  Sadece bu mu! Üniversitedeki mülakatlara ne demeli! Kendi öğrencilerini almak için onlara uçuk puan veren akademisyenlerde incelenmeli! Alesi düşük olan öğrencisine mülakatta 95 verdigi halde kendi öğrencisi yerleşecek sıralamaya giremeyince sırf yükseklisans programına yerleşsin diye alesi ve diploma notu yuksek olup sıralamaya girmeyi hakeden öğrencilere 65 vererek sıralamada geri düşüren akademisyenlerde incelensin! Bu torpilli öğrenciler de geleceğin fetoculeri olmadan erkenden müdahale edilip diplomaları iptal edilmeli.
 • Dean Hall
  9 ay önce
  1 sene değil 2 sene değil tam 8 sene çalmışlar. Bu olay üzerinden 10 yıl geçtikten sonra öğreniliyo. Belkide bundan bi 10 yıl sonrada 2017 yılına ait çalınmış sorular çıkacak. Bu kadar mühim bi sınavın çalınmasına müsade eden veya çalınmasına göz yumanlatında cezalandırılması gerekmektedir. Emek hırsızları...
 • İsimsiz
  9 ay önce
  Yapana da yaptirana da denecek çok şey varda neyse Allah ıslah etsin diyelim
 • ibrahim pehlivan
  9 ay önce
  Haklarımızı bir şekilde birileri çalıyor yazıklar olsun hakkımızı çalanlara , Helal etmiyorum mahşer de soracağım inşallah...
 • Murat
  9 ay önce
  Vay *** vay
 • Abdullah
  9 ay önce
  Yazıklar olsun bu nedir ya. Emek hırsızları
 • Okuyucu
  9 ay önce
  Napıyoruz tabiki şaşırmıyoruz güzel ülkemin nadide vatandaşları.. Burası Türkiye burda herşey mümkün
 • İsimsiz
  9 ay önce
  Sizin yapacaginiz sinavin taa....
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Meriç Belediyesi KPSS En Az 55 Puanla Memur Alıyor
Meriç Belediyesi KPSS En Az 55 Puanla Memur Alıyor
Alay Belediyesi Memur Alıyor
Alay Belediyesi Memur Alıyor