Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 425 Memur Alıyor

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 425 Memur Alıyor

Çeşitli illerde 425 memur alınıyor.

16 Ekim 2017 - 00:09 - Güncelleme: 29 Ekim 2017 - 13:06

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 50 Memur, 300 Muhafaza Memuru, 25 Avukat ve 50 Tüketici Hakem Heyeti Raportörü alıyor.

50 Memur

Başvuracak adayların en az dört yıllık eğitim veren yüksek öğretim kurumlarının hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme ve İktisadî ve İdarî bilimler fakülteleri, uygulamalı bilimler yüksekokullarının gümrük işletme bölümünden mezun olması gerekmektedir.

300 Muhafaza Memuru

Başvuracak adaylarda aranan şartlar;

 • En az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve İdarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden mezun olma
 • Sınava son başvuru tarihi itibariyle 30 yaşından gün almamış olmak (05/11/1988 tarihinde ve daha sonra doğanlar başvurabilir.)
 • Erkekler en az 172 cm, bayanlar ise en az 165 cm boyunda olmak, “Sağlık Bakanlığına bağlı tam teşekküllü Devlet hastanelerinden görevini devamlı yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı veya bedensel özürlü olmadığını, psikiyatrik bir hastalık, kişilik bozukluğu, nörolojik rahatsızlığı, şaşılık, körlük, gece körlüğü, renk körlüğü, işitme kaybı, topallık, kekemelik, kas veya iskelet sisteminde hareket kısıtlılığı ve benzeri engeller bulunmadığını belirten, “Yurdun her yerinde görev yapabilir ve silah kullanabilir” ibareli sağlık kurulu raporu” almak. (Söz konusu rapor, sözlü sınavda başarılı olanlardan atama öncesi istenecektir. Rapor ibraz edemeyenlerin ve sözlü sınav esnasında yapılacak ölçümde boy şartını taşımayanların kurumumuzca ataması yapılmayacaktır.)

25 Avukat

Başvuracak adayların Avukatlık ruhsatına sahip olması yeterlidir.

50 Tüketici Hakem Heyeti Raportörü

Başvuracak adayların üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri  mezun olması gerekmektedir.

BAŞVURU ve SONUÇ

Son Başvuru Tarihi: 5 Kasım 2017

Başvuruda bulunacak adayların ilan şartlarında belirtilen bölümlerden mezun olması ve 2016 lisans KPSS'den en az 70 puanı olması gerekmektedir. Şartları taşıyan adaylar 25 Ekim 2017-05 Kasım 2017 tarihleri arasında gtb.gov.tr adresinden başvurularını yapabilirler. 

Başvurular sonucunda alım sayısının 3 katı kadar en yüksek puanlı adaylar 18 Aralık 2017-08 Ocak 2018 tarihleri arasında yapılacak olan sözlü sınava çağrılacaktır. Sözlü sınava çağrılacak aday listesi sözlü sınav tarihinden en az 10 gün önceden açıklanacaktır. Sonuçlar adaylara memurilanlari.org sitesi aracılığıyla Açıktan Atama Takip uygulamasından bildirim olarak atılacaktır. Ya da adaylar kendileri gtb.gov.tr adlı resmi siteden kendileri takip edebilirler.

Sözlü sınava adaylar “fotoğraflı ve onaylı bir kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport vb.)” ile girebileceklerdir.

Sözlü sınavda adayın; “kavrama, muhakeme ve ifade yeteneği; liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu; özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı; bilgi düzeyi, genel yeteneği ve genel kültürü; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı” yüz tam puan üzerinden değerlendirilecektir.

Sözlü sınavda en az 70 puan alanlar başarılı sayılacak ve adayların başarı puanı, KPSS puanı ile sözlü puanının aritmetik ortalaması alınarak hesaplanacaktır.

Başarı puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle, atama yapılacak olan kadro sayısını geçmeyecek kadar asil aday belirlenecektir.

Adayların başarı puanının eşit olması halinde; KPSS puanı yüksek olana, bunun eşit olması halinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde de yaşı büyük olan adaya öncelik verilecektir.

Sınavı kazanan adayların atamaları, istenilen belgelerin ilan edilecek olan son teslim tarihini takip eden otuz gün içerisinde bilgisayar ortamında kura usulü ile yapılacaktır. 

Alım Yapılan İller

Memur ve Muhafaza Memuru için: Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Hakkari, Hatay, Iğdır, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Trabzon, Uşak, Van, Yalova, Zonguldak

Avukat için: Ağrı, Artvin, Edirne, Erzurum, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa, Şırnak, Van

 

BAŞVURU İÇİN TIKLAYINIZ

Bu haber 14410 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • mustafa can
  11 ay önce
  Onlisans mezunları neden yok yav.
 • Ozcan
  1 yıl önce
  Bız 2017 kpss ye girip surup aldık demı puan falan degil heralde nıye hala daha 2016 kpss puanı gecerlı bu atamalarda sınır oldum ya....
 • Admin (Yönetici)
  1 yıl önce
  Bu tür alımlarda 2014, 2016, 2018, 2020 ... KPSS puanları geçerli olur. Tek yıl KPSS puanları öğretmen, uzman, avukat vs gibi A grubu kadrolar için kullanılır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Engelli Personel Alımı Yapıyor
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Engelli Personel...
1170 Nüfus Memuru Alınacak
1170 Nüfus Memuru Alınacak