Memurun İstifa Etmesi Durumu Hakkında Merak Edilenler

Memurun İstifa Etmesi Durumu Hakkında Merak Edilenler

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 94. maddesinde belirtilmiş olan Çekilme (istifa) durumuyla ilgili memurları ilgilendiren önemli bilgileri haberimizde sizler için derledik.

14 Ekim 2017 - 18:39 - Güncelleme: 14 Ekim 2017 - 19:27

Memur Hangi Durumda İstifa Etmiş Sayılır?

657 sayılı Kanunun 94. maddesinde İstifa (Çekilme), Devlet memurunun bağlı bulunduğu kuruma yazılı başvurarak istifa isteğinde bulunabileceği ve Kurumlarca kabul edilen bir mazereti olmadan görevi terk ederse ve bu terk hali kesintisiz 10 gün devam ederse yazılı müracaat şartına bakılmadan, istifa isteği kabul edilir şeklinde belirtilmiştir.

 

İstifa Eden Memur Ne Kadar Süre Göreve Devam Etmelidir?

Çekilmek isteyen memurun yerine atanmış olan kişinin gelmesine ya da çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine devam edeceği, eğer yerine atanan kişi 1 aya kadar gelmezse veya yerine bir vekil atanmamış olursa üstüne haber vermek şartıyla görevini bırakabileceği belirtilmiştir. Olağanüstü mazeretle çekilenler ise üstüne haber vermek şartıyla 1 ay kaydına tabi değildirler.

 

Kadrolu Memur İstifa Ettikten Sonra Göreve Tekrar Dönebilir mi?

657 sayılı Kanunun 92. maddesinde, kendi istekleriyle çekilenler ya da bu kanun hükümlerine göre çekilmiş sayılanlar tekrar memurluğa dönmek isterlerse, ayrılmış oldukları sınıfta boş kadro olmalı ve bu sınıfın niteliklerini taşımak kaydıyla ayrılmış oldukları tarihte almış oldukları aylık derecesine eşit bir derecenin aynı kademesine ya da 71. maddesinde belirtilen hükümlere uymak şartıyla diğer bir sınıfta eşit derecedeki kadrolara atanabileceği belirtilmiştir. Ayrıca nitelikleri taşıması halinde sınav şartı da aranmamaktadır.

 

İstifa Hakkı Kaç Defa Kullanılabilir?

657 sayılı Kanununda istifa hakkının ikiden fazla kullanılamayacağı belirtilmiştir.

 

Aday Memurken İstifa Eden Tekrar Dönebilir mi?

657 sayılı Kanunda belirtilen şartları taşıması halinde sadece ayrıldıkları kuruma yeniden atanabilecekleri belirtilmiştir.

 

Aday Memurken İstifa Eden 6 Aylık Bekleme Süresine Tabi midir?

657 sayılı Kanunun 97. maddesinde, kendi isteğiyle istifa edenlerin 6 ay sonra memuriyete dönebileceği belirtilmiş. Bu maddeye göre asil veya aday memur ayrımı yapılmamıştır.

 

İstifa Eden Memurun Yeniden Memur Olmak İçin Bekleyeceği Süre Ne Kadardır?

  • 657 sayılı Kanunun 97. maddesinde, kendi isteğiyle istifa edenlerin 6 ay sonra memuriyete dönebileceği, 
  • Müstafi (Mezuniyetsiz ya da kurumları tarafından kabul edilen mazereti olmadan görevi terk etme durumu) olanların 1 yıl sonra dönebileceği, 
  • 95. maddede yazılı zorunluluklara (istifa eden devlet memurlarından devir ve teslim ile yükümlü olanlar bu işlemlerin sonuna kadar görevlerini bırakamaz.) uymayanların 3 yıl sonra dönebileceği,
  • 96. maddeye ( OHAL, seferberlik ve savaş hallerinde ya da genel hayatı etkileyen afet durumlarında Devlet memurları çekilme istekleri kabul edilmedikçe veya yerine atanacak olanlar göreve başlamadıkça görevlerini bırakamazlar.) aykırı hareket edenlerin ise hiçbir surette Devlet memurluğuna alınamayacağı belirtilmiştir.

 

OHAL Sırasında İstifa Edilir mi?

657 sayılı Kanunun ilgili maddesinde yapılan değişiklikle, OHAL seferberlik ve savaş hallerinde ya da genel hayata etki eden afete uğrayan yerlerdeki devlet memurlarının çekilme istekleri kabul edilmedikçe veya yerine atanacaklar gelip işe başlamadıkça görevlerini bırakamazlar. Bu değişiklikle birlikte istifanın kamu kurumu tarafından kabul edilmesi yeterli kabul edilmiştir. İstifanın kabulü halinde ayrılan memur daha sonra tekrardan kamu kurumlarına dönebilecektir.

 

Yıllık İzninin Bitimine Yakın Şehirden Ayrılan Memurun Gittiği Şehirde Sokağa Çıkma Yasağı Olması Durumunda İstifa Etmiş Sayılır mı?

Yıllık izninin bitmesine yakın sokağa çıkma yasağıyla karşılaşan memurun durumu ile ilgili Kanunda, kamu düzeni ve kamu güvenliği nedeni ile ilan edilen sokağa çıkma yasağı nedeniyle göreve gelemeyen memurun bu durumu resmi makamlarca verilmiş bir belge ile ispat etmesi durumunda, göreve gelemediği bu sürenin, mazeret izni kapsamında değerlendirilemeyeceği, yıllık izinden düşülemeyeceği ve bu durumla ilgili herhangi bir işlem yapılmasının uygun olmayacağı belirtilmiştir.

 

İstifa Eden Memur Hakkında Disiplin Soruşturması Yapılır mı?

Disiplin suçunu işlediği sırada görevli bulunan ancak daha sonra istifa eden veya müstafi (çekilmiş) sayılan hakkında da disiplin soruşturması yapılacağı kanunda belirtilmiştir.

 

İstifa Eden Memur Yeşil Pasaport Alabilir mi?

İstifa edildiği tarihte 1, 2 veya 3. derece kadrolarda olunması   gerekmektedir. İstifa eden memur ilk kez yeşil pasaport alacaksa istifa ettikleri kurumdan istifa tarihindeki kadro derecelerini gösteren yazı getirmelerinin gerektiği, eğer istifa ettikten sonra 1 kez yeşil pasaport alınmışsa ve pasaportta istifa ya da müstafi yazıyorsa tekrar belge vermeye gerek olmadığı belirtilmiştir.

 

Memurlar İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Memurlarda emekli sandığı sistemi vardır. İşsizlik maaşı kesintisi olmaz ve emekli sandığında da işsizlik fonu birikmez, bunun yerine emeklilikte verilen tazminatlar için kesinti yapılır. İstifa eden veya işten çıkarılan memur ancak emekli sandığında biriken tazminatı alabilir. İşsizlik fonu için yapılan kesintiler isteğe bağlı olmayıp kanunla yapılır, Devlet memurlarında henüz böyle bir düzenleme mevcut değildir.

 

Bu haber 169 defa okunmuştur.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Giresun Yavuzkemal Belediyesi Personel Alıyor
Giresun Yavuzkemal Belediyesi Personel Alıyor
TCDD 9 Müfettiş Yardımcı Alıyor
TCDD 9 Müfettiş Yardımcı Alıyor