Memurun ve İşçinin Babalık İzni Hakkında Merak Edilenler

Memurun ve İşçinin Babalık İzni Hakkında Merak Edilenler

Memur vasfı ile çalışanların babalık izninin düzenlendiği kanun olan 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ve işçi vasfı ile çalışanların babalık izninin düzenlendiği kanun olan 4857 sayılı İş Kanunu çerçevesinde memurların ve işçilerin babalık izni hakkında sık sorulan soruların yanıtlarını sizler için derledik.

12 Ekim 2017 - 00:01

Memurların İzin Hakları Kurumlarına Göre Değişiklik Gösterir mi?

Memurun babalık izni kurumlar arasında farklılık göstermez. Devlet memuru vasfı ile çalışan herkes babalık izni ile ilgili olarak aynı kurallara tabidir. 

Memurun Babalık İzin Süresi Ne Kadardır?

657ye tabii devlet memurlarının kanunun mazeret izni kısmında bulunan maddede yer aldığı şekli ile babalık izinleri istek doğrultusunda 10 gün olarak belirlenmiş olarak görülmektedir.

İşçinin Babalık Süresi Ne Kadardır?

İşçi vasfına sahip babaların izin süresi 4857 İşçi Kanununda 5 gün olarak belirlenmiştir. Bu izin süresi taşeron işçilerin babalık izni için de geçerli olan süredir.

Sözleşmeli Personel İçin Babalık İzni Süresi Ne Kadardır?

Bu alanda babalık izni süresi Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslara uygun olarak 2 gün olacak şekilde belirlenmiştir.

Babalık İzinleri Devlet Memurları Tarafından Doğumdan Sonra da kullanılabiliyor mu?

Babalık izninin süresi ile ilgili net açıklamanın olduğu kanunda babalık izninin başlayacağı tarih ile ilgili net bir açıklamaya gidilmemiştir. Bunun yanında konu ile ilgili İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği resmi görüş bildirerek, babalık izni için bebek ve annenin yardıma ihtiyaç duyduğu doğum itibari ile başlayan süreç ile başlamasının en uygunu olacağını dile getirmiştir.

Ayrıca Devlet Personel Başkanlığı da babalık izni için doğumdan sonraki 10 günü işaret etmiş ve doğumdan sonraki 15 gün ya da 1 ay sonra alınacak olan iznin geçerli olmayacağını belirtmiştir.

 

Bu haber 2452 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Engelli Personel Alımı Yapıyor
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Engelli Personel...
Orhaneli Belediyesi Zabıta Memuru Alımı Başvuruları İçin Son Gün!
Orhaneli Belediyesi Zabıta Memuru Alımı Başvuruları İçin Son...