Ögrenciler Ögretmene Not Verecek

Öğrenci, veli ve meslektaşların öğretmene not verdiği performans sistemi İstanbul, Ankara dahil 12 kentte başlıyor. Eğitimciler ise duruma tepkili.

Ögrenciler Ögretmene Not Verecek

Öğrenci, veli ve meslektaşların öğretmene not verdiği performans sistemi İstanbul, Ankara dahil 12 kentte başlıyor. Eğitimciler ise duruma tepkili.

Ögrenciler Ögretmene Not Verecek
27 Ekim 2017 - 00:22

Milli Eğitim Bakanlığı'nın  haziran ayında yayımlanan Öğretmen Stratejinde yer alan, öğrenci, veli, meslektaş, yöneticinin öğretmene not vermesiyle yapılacak performans sistemi uygulanmaya başlıyor. Öğretmenlere performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ,4 yılda bir "yeterlilikler" sınavına tabi tutulması öngörüldüğü belgeye göre, 2 uygulama 2018 sonuna kadar hayata geçecek. İşte bunlardan öğretmene performans sistemi hayata geçiyor. 

VELİ, ÖĞRENCİ MESLEKTAŞTAN

Öğretmen, gelişimi ve mesleki yeterlilik durumu puanlanacak. Okul müdürü, meslektaş, öğrenci ve veli öğretmene "not" verecek. Bu sonuçlar öğretmenin kariyerinde , terfi, hizmet puanının hesaplanmasında, yurtdışı görevlendirme gibi durumlarda değerlendirme  olarak kullanılacak.


'EĞİTİMCİLER TEPKİLİ

Eğitimciler bu  kriterlerine göre öğretmene not verilmesine tepkili. Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk şöyle aktardı: "Bu kaosun ayak sesleri. Pilot uygulama uygulanırsa ve sürüdürülürse 'Meslektaşıma Performans Notu Vermiyorum' veya 'Meslektaşımın Performansı 100'dür' eylemi yaparız." Eğitim-Sen de bakanlığın  başarısızlığın sorumlusu olarak öğretmeni bulduklarını aktararak, "Sorun öğretmende değil, yanlış eğitim politikalarında. Öğretmene not vermek huzursuzluk getirecek" dedi.

HANGİ YETERLİLİKLERE BAKILACAK?

Öğretmende dikkat edilecek bazı yeterlilikler şöyle: "Öğrencilere değer verme,saygı gösterme, başaracağına inanma, öğrencinin  ihtiyaçları ile kişisel gelişim özelliklerini bilme, öğrenciye rehberlik yapabilme, öz değerlendirme yapabilme, kişisel gelişimini sağlama, okulun geliştirilmesine katkı sağlama, dersi planlama ve materyal hazırlama, öğrenme ortamı oluşturma, ders dışı etkinlikler oluşturabilme, zaman yönetimi, okul-aile- toplum ilişkileri."

Bu haber 2563 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum